Kategorie

Bezpieczny sklep

Gazele Biznesu 2013 Rzetelna Firma Program Ochrony Kupujących zaufane opinie Ceneo.pl Opineo  

Nasi partnerzy

Credit Agricole - zakupy na raty? To proste!
Leaselink - leasing on-line w 15 minut!
Płatności obsługuje Cashbill
Opinie klientów sklepu

Screen Goo - wykonanie ekranu


Poniżej przedstawiamy opis jednego ze sposobów na wykonanie ekranu w oparciu o farby projekcyjne Screen Goo. Dzięki uprzejmości naszego klienta (w tym miejscu składamy podziękowania) umieszczamy recenzję, a właściwie instrukcję w jaki sposób można wykonać profesjonalny ekran stosunkowo niewielkim kosztem!

Zachęcamy innych użytkowników ekranów Screen Goo do nadsyłania mailem opisów swoich projektów.


Projekt wykonał i opisał Pan Grzegorz z Nowej Soli.

Materiały

Spośród materiałów referencyjnych do pomalowania farbami Screen Goo zainteresowała mnie łatwo dostępna w hurtowniach płyta spieniona PCV. Alternatywnie jako podkład do wykonania ekranu rozważyć można również użycie płyty gipsowo-kartonowej, płyty MDF, płyty HDF, płyty aluminiowej typu Dibond itd. Osoby zainteresowane odsyłam do linku na niemieckiej stronie Screen Goo gdzie opisano zalety i wady poszczególnych rodzajów materiałów https://www.screengoo.de/downloads.html. Należy pobrać plik o nazwie untergrund.pdf

Materiały użyty przeze mnie do wykonania ekranu o podstawie 191 cm w formacie panoramicznym 16:9

1. Płyta spieniona Anwipor grubości 4 mm - biała nie utwardzana (ważne – nie utwardzana). Podstawowe zalety: niska waga, łatwość obróbki - cięcia, jednorodna gładka powierzchnia przypominająca drobną skórkę pomarańczy, bardzo mała chłonność farby podczas malowania, polecana do malowania farbami vinylowo-akrylowymi lub lakierami na bazie akrylu. Słowem mówiąc materiał idealny do położenia akrylowej farby Screen Goo. Płyta sprzedawana jest w arkuszach 2440 x 1220 mm. Bezpośrednio w hurtowni została została przycięta do wymaganych wymiarów. Koszt płyty wyniósł około 60 zł.

2. Rama drewniana bukowa klejona o szerokości 6 cm: wykonana przez zakład szklarski podobnie jak ramy do luster czy obrazów z wpustem umożliwiającym montaż płyty w ramie. Rama pomalowana w moim przypadku dwoma warstwami matowej farby akrylowej Dulux do drewna. Na tylnej stronie ramy zamontowano haczyki montażowe.
Aby ekran był stabilniejszy (np. podczas przenoszenia) można konstrukcję ramy wzmocnić po zainstalowaniu ekranu drewnianymi zastrzałami. Koszt wykonania ramy 80 zł.

3. Farby Screen Goo: podkład 350 ml Digital Grey Lite oraz farba właściwa 700 ml Digital Grey. Koszt farby około 550 zł.

Malowanie

Metoda malowania: natrysk pistoletem ciśnieniowym
Stosowany sprzęt do malowania : pistolet lakierniczy HVLP o średnicy dyszy 1,6 mm, pracujący z ciśnieniem roboczym na wyjściu pistoletu max 2,5 atmosfery, odległość natrysku na ekran około 15-25 cm.

Malowanie zleciłem znajomemu, który profesjonalnie zajmuje się lakierowaniem samochodów. Dla fachowca pomalowanie ekranu okazało się banalnie proste. Płyta malowana była dwukrotnie warstwą podkładową i dwukrotnie warstwą farby właściwej tzw. techniką krzyżową tj. pierwsza warstwa natryskiwana była zarówno pasami poziomymi jak i pionowymi. Po odczekaniu około 30 minut w ten sam sposób nanoszono drugą warstwę.


Spowodowało to bardzo równomierne nałożenie materiału na powierzchnię płyty. Nie powstały zatem jakiekolwiek smugi, cienie czy przebarwienia w miejscu nakładania się poszczególnych pasów co może się zdarzyć przy malowaniu wałkiem. Dodać należy, iż ekran malowany był w kabinie lakierniczej w temperaturze roboczej 40 stopni Celsjusza, co pozwoliło skrócić okresy schnięcia.


Po przewiezieniu ekranu do domu mogłem się już cieszyć znakomitą jakością prezentowanego obrazu.

Zalety

Podstawowe zalety ekranu przenośnego pomalowanego nastryskowo powłoką Screen Goo na bazie płyty spienionej PCV:
- spełnienie podstawowego wymogu stawianego przez producenta farb Screen Goo dla osiągnięcia najlepszej jakości – tj. użycie możliwie najbardziej gładkiej do pomalowania powierzchni. Zwracam uwagę,iż cel ten osiągnięto bez żadnej ingerencji w strukturę materiału typu szpachlowanie,wygładzanie, szlifowanie, wstępne gruntowanie itp.)
- wykonanie powierzchni kompletnie niewrażliwej na pofałdowania, który to problem nie jest obcy nawet ekranom renomowanych firm
- wykonana powierzchnia jest mało podatna na zabrudzenia a jeśli nawet ulegnie zabrudzeniu to dzięki dużej gładkości z łatwością można ją będzie umyć
- niższe koszty niż w przypadku zakupu profesjonalnego ekranu przy porównywalnej jakości prezentowanego obrazu.
Podsumowanie

Na koniec to co najważniejsze, czyli wrażenia wizualne. Ekran przenośny Screen Goo własnej produkcji prezentuje wspaniałe właściwości. Po zamontowaniu ekranu dokonałem przekalibrowania urządzeń przy pomocy płyty kalibracyjnej DVE. Mimo,iż jestem posiadaczem sprzętu klasy budżetowej tzn. projektora DLP Toshiba MT200 oraz odtwarzacza DENON 1720 okazało się, iż z tego kompletu na wykonanym ekranie wycisnąć można naprawdę wyborny obraz. Biel wreszcie stała się biała. Odcienie szarości są bliskie wzorca. Znacznie zwiększył się kontrast i szczegółowość obrazu. Kolory stały się bardziej naturalne i żywsze.

Reasumując sądzę, iż wykonanie samodzielnie ekranu z powłoką Screen Goo jest korzystnym rozwiązaniem dla osób poszukujących bardzo dobrej powierzchni ekranowej do kina domowego za rozsądne pieniądze. To także duża satysfakcja posiadania jedynego w swoim rodzaju ekranu wykonanego według własnego projektu.