Wizualizer w edukacji: co to jest i jak wspiera procesy uczenia się?
Zajęcia edukacyjne mogą być bardzo ciekawe bez względu na omawiane zagadnienia, czy przedmiot. Przez ostatnie lata nastąpił rozwój technologii ściśle związanej z nauczaniem. W szkołach zaczęto stosować różnorodne urządzenia wspomagające prowadzenie lekcji, co stanowi duże udogodnienie zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Poznaj wizualizer, czyli nowoczesne urządzenie, które coraz częściej staje się niezastąpione w czasie lekcji.
- Wizualizer - co to jest?
- Wizualizer a edukacja – jak urządzenie to wpływa na nauczanie?
- Jak wizualizer może pomóc w edukacji?
- Jakie możliwości w edukacji daje wizualizer?
Wizualizer - co to jest?
Wizualizer jest urządzeniem określanym również, jako kamera dokumentowa. Sprzęt ten pozwala na przybliżenie w czasie rzeczywistym prezentowanych dokumentów, przedmiotów, obrazów, filmów oraz wielu innych treści, które prowadzący chce pokazać większej grupie osób. W skrócie można by określić, że jest to nowocześniejszy następca znanych nam wszystkim ze szkół rzutników foliowych. Dzięki tak nowoczesnemu urządzeniu prezentowane treści są dobrze widoczne dla wszystkich uczestników spotkania, wykładów, czy lekcji.
Wizualizer to niewielkie urządzenie znajdujące się na długiej nóżce, którą można dowolnie ustawić. W ten sposób możemy bez problemu zaprezentować to, co tylko chcemy. Ponadto jest to sprzęt, który wszędzie można ze sobą zabrać. Jeśli urządzenie jest wyposażone w specjalną podstawkę, możesz go przenosić po sali. Wizualizer działa w połączeniu, między innymi z telewizorem, komputerem, projektorem.
Wizualizer a edukacja – jak urządzenie to wpływa na nauczanie?
Uczniowie często są znudzeni przepisywaniem zagadnień lub rozwiązywaniem zadań w książkach. Poza tym powtarzanie przez nauczyciela wielokrotnie danego tekstu, który muszą zanotować uczniowie także nie jest komfortowe i zabiera więcej czasu. Niekiedy pewne materiały, mogą sprawiać duże trudności, jeżeli chodzi o ich zrozumienie. Wtedy potrzebne, może okazać się wytłumaczenie zagadnień w bardziej nowoczesny sposób.
Aby zmienić postrzeganie szkoły przez uczniów na lepsze, w edukacji stosowane są coraz nowsze technologie. I tu właśnie wkracza wizualizer sprzęt, który pomaga w przyswajaniu wiedzy oraz zrozumieniu przez uczniów trudnych zagadnień.
Jak wizualizer może pomóc w prowadzeniu lekcji?
Prowadzenie zajęć polega na prezentowaniu różnych treści. Nauczyciele często mają problem z pokazaniem pewnych rzeczy. Zdarza się, że uczniowie, muszą podchodzić do nauczyciela, aby móc zobaczyć coś z bliska, m.in. podczas lekcji z użyciem mikroskopu. Zastosowanie wizualizera w czasie prowadzenia lekcji sprawia, że uczniowie mogą zobaczyć prezentowane materiały bez wstawania z ławki.
Często sama teoria jest żmudna, w przypadku nauki. Wizualizer pozwala uatrakcyjnić prowadzone lekcje, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć pewien zakres materiału. Uatrakcyjnienie lekcji w taki sposób jest pozytywnie odbierane przez uczniów.
Czy istnieją jakieś ograniczenia związane z użyciem wizualizera. Za pomocą tego urządzenia można pokazać wszystko, co tylko podpowie nam wyobraźnia. Nie ma zatem żadnych ograniczeń. Ważna jest tu kreatywność nauczyciela, co pozwoli na prowadzenie naprawdę ciekawych i interesujących dla uczniów zajęć.
Wizualizer może być stosowany podczas prowadzenia lekcji w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, ale również na uczelniach wyższych. Wizualizery są obecnie standardem w wielu placówkach oświatowych, stanowiąc nieodzowny element realizowanych lekcji.
Jakie możliwości w edukacji daje wizualizer?
Wizualizer można wykorzystać do przybliżenia stron w książkach, notatkach, a nawet pracach uczniów. Musisz jednak wiedzieć, że wizualizer pozwala na zdecydowanie więcej. Poznaj zatem pełne możliwości tego urządzenia:
- Współpraca wizualizera z mikroskopem. Często liczba mikroskopów jest ograniczona w salach. Mając wizualizer, wystarczy jeden mikroskop, a obraz z próbki zostanie pokazany wszystkim obecnym w sali uczniom. Pozwoli to na omówienie materiału i pokazanie uczniom rzeczy, które będą dla nich naprawdę ciekawe. Wpływa to także na płynność prowadzonej lekcji. Uczniowie pozostają na swoich miejscach, mogąc jednocześnie zobaczyć to, co znajduje się na szkle mikroskopu.
- Możliwość nagrywania filmów. Dzięki tej funkcji nauczyciel nie musi za każdym razem omawiać danego materiału. Może natomiast nagrać film, który będzie prezentowany, na przykład w innych klasach.
- Mając wizualizer, można skorzystać z gotowych kart z zadaniami dedykowanych do pracy z tym urządzeniem. Tutaj uczniowie mają możliwość rozwiązywania zadań z różnych przedmiotów, pokazywanych za pomocą tego sprzętu. Rozwiązywanie zadań odbywa się na tablicy lub monitorze interaktywnym, na której są one wyświetlane. Zyskujemy, dzięki temu pełny obraz z zdaniami widoczny dla wszystkich uczniów.
- Zmniejsza potrzebę kserowania materiałów dla uczniów. Możliwość ich wyświetlenia sprawia, że każdy uczeń może się z nimi zapoznać. Można tu też wspólnie rozwiązywać zadania lub testy przygotowujące go sprawdzianów, egzaminów.
- Sprzęt ten wpływa także na większe efekty nauczania. Nowoczesne metody uczenia są atrakcyjniejsze zwiększając zainteresowanie uczniów poszczególnymi przedmiotami.
- Wizualizer korzystnie wpływa na organizację zajęć przez nauczyciela.
- Możliwe jest także pokazanie uczniom elementów przyrody. Przyroda to jeden z ciekawszych przedmiotów. Wykorzystując wizualizer, możesz pokazać uczniom wszystko to, co jest związane z otaczającym nas środowiskiem, np. rośliny.
- W przypadku młodszych dzieci wizualizer, może okazać się świetną zabawą wraz z połączeniem z materiałami edukacyjnymi, zachęcając tym samym do nauki poprzez zabawę.
Obecnie dostępnych jest wiele modeli wizualizerów. Szeroka oferta pozwala na wybór tego najlepszego i najnowocześniejszego sprzętu. W momencie wyboru trzeba stawiać na nowoczesne, bezawaryjne i wyposażone w wiele dodatkowych funkcji urządzenia, które są niezbędne w prowadzeniu zajęć lekcyjnych. Wizualizer w kwestii nauczania spotyka się z pozytywnymi opiniami nauczycieli, rodziców i co najważniejsze uczniów.